ایزو از کجا آمد؟

قرن بیستم میلادی، سیاست‌های کاری شرکت‌ها بر این اساس بود که تمام قطعات محصولات‌شان را درون مجموعه صنعتی خودشان تولید می‌کردند. برای مثال هنری فورد به عنوان رییس کارخانه فورد، برای تولید لاستیک جنگل کائوچو خریداری کرده بود تا از طریق استحصال کائوچو بتواند لاستیک‌های کارخانه خود را تهیه کند. بعد از توسعه صنعت و با توجه به برخی از شرایط روز، از جمله نیروی کار ارزان و وجود منابع طبیعی و معدنی به منظور کاهش هزینه‌ها، کشورهای رو به رشد و صنعتی جدید مانند هندوچین، تایلند، مالزی و غیره به تدریج برون سپاری یا همان پیمانکاری حرکت کردند.

رییس جمهور امریکا در توصیف این شرایط گفت: تمام اجزای کادیلاکی که آمریکایی‌ها سوار می‌شوند در خارج از این کشور تهیه و فقط نام کادیلاک روی آن دیده می‌شود.

با توسعه صنایع در اواخر قرن بیستم و آغاز برون سپاری، کشورهای صنعتی برای توسعه کسب‌وکار به بخش‌هایی از خط تولید را به کشورهای غیر صنعتی  و در حال توسعه واگزاد کردند. از آنجا که کشورهای غیر صنعتی فاقد زیرساخت‌های مناسب صنعتی و علمی‌بودند در نتیجه کشورهای صنعتی به نتیجه رسیدند تا مدل استاندارد واحدی را در این کشورها تعریف و اجرا کنند.

نکته اینکه اگر صاحبان صنایع فقط با یک شریک تجاری کار کنند روند کار آسان خواهد بود، اما هنگامی‌که وضعیت تولید به سمت برون سپاری‌های بیشتر می‌رود، بدون استاندارد واحد کار با شرکای تجاری متعدد قدری سخت و در برخی موارد غیرممکن می‌شود. با عدم اجرای استانداردها توسط شرکت‌هایی که سفارش کار دریافت می‌کنند، کار سخت و اشکالاتی در روند همکاری ایجاد می‌شود. برای اینکه بتوان در زمینه همکاری‌های گسترده به یک زبان مشترک و قابل فهم رسید، در این شرایط ایزو متولد شد تا صنعت به گسترش و توسعه مورد نظر خود میل پیدا کند.

ایزو ( سازمان بین المللی استانداردسازی ) بزرگترین توسعه دهنده استاندارد بین المللی داوطلبانه در جهان است. این سازمان در سال ۱۹۴۷ میلادی تاسیس شد. امروزه این سازمان از ۱۶۴ کشور عضو تشکیل می‌شود و ۱۶۴ نفر به صورت دائم در دبیرخانه مرکزی آن در ژنو – سوئیس فعالیت می‌کنند. در سال ۱۹۶۴ میلادی ۶۵ نماینده از ۲۵ کشور جهان برای گفتگو در مورد آینده استانداردسازی در لندن گرد هم آمدند و به دنبال این نشست، در سال ۱۹۴۷ ایزو با ۶۷ کمیته فنی رسما به وجود آمد. در سال  ۱۹۴۹ میلادی سازمان بین المللی استاندارد به یک خانه کوچک و خصوصی در ژنو منتقل شد و در اوایل دهه ۵۰ میلادی دبیرخانه مرکزی ۵ عضو را به عنوان پرسنل استخدام کرد. ۱۹۵۱ میلادی بود که  اولین

استاندارد ایزو معروف به “توصیه‌ها” به نام ISO / R 1951:1  برای اندازه‌گیری طول صنعتی منتشر شد. به طور کلی در تعریف ایزو باید گفت: “ایزو مدل واحد همانندسازی دو سازمان مختلف برای همکاری است.”

چگونه می‌توان ایزو دریافت کرد؟

برای دریافت ایزو در اولین قدم مدیر ارشد سازمان از یک شرکت‌ صادرکننده ایزو یا CB درخواست ایزو می‌کند. بعد از ثبت درخواست مشاوران شرکت صادرکننده، جلسه‌ای را با مدیر ارشد به منظور بررسی وضعیت سازمان و آگاه‌سازی او برگزار می‌کنند. بعد از توجیه وی و اعلام آمادگی، رهبر سازمان به منظور دریافت ایزو جلسه‌ای را با مدیران میانی سازمان خود برگزار می‌کند.

در مرحله بعد مدیران آنچه برای صدور ایزو نیاز است را تهیه می‌کنند. پس از طی زمان لازم و تهیه مقدمات مورد نیاز، در سازمان مذکور بسترسازی انجام می‌شود. سپس ممیز داخلی از شرایط فراهم شده گزارشی ایجاد می‌کند و بعد از آن ممیز خارجی گزارش را بررسی و تنظیم مجدد می‌کند و در نهایت با ارسال این گزارش به مرکز اعتباردهی در صورت تایید ایزو صادر می‌شود.

ایزو صادر شده اعتبار سه ساله دارد و البته با گذشت هر سال طی یک روند مراقبت بررسی و تایید می‌شود. این روند ۵ تا ۱۰ درصد از گردش مالی شرکت را می‌بلعد. سازمان‌ها برای دریافت ایزو باید از یک CB  درخواست ایزو کنند. CB  اعتبار خود را از یک AB دریافت می‌کند و متقابلا AB  این اعتبار را از سازمان اعتباردهی جهانی دریافت می‌کند.

در ایران مرکز ملی تایید صلاحیت NACI که تحت نظارت سازمان استاندارد ایران فعالیت می‌کند، یک مرجع اعتباردهی عضو IAF است. نکته قابل توجه اینکه، در لوگوی ایزو صادر شده درج لوگوی AB صادرکننده الزامی‌است. برای ورود به دنیای صادرات و تجارت حرفه‌ای باید ایزو داشته باشیم. برای استمرار فعالیت حرفه‌ای نیاز داریم تا ایزو دریافت کنیم و نسبت به حفظ و تمدید آن کوشش کنیم.

همکاری مجموعه‌های بزرگ صنعتی و تجاری با ایزوکیا

با کمک مرکز مشاوره‌ای ایزوکیا دریافت ایزو برای صاحبان کسب و کار آسان و مطمئن می‌شود. طی دو سال گذشته مرکز مشاوره‌ای ایزوکیا با مجوز رسمی‌از وزارت فرهنگ و ارشاد توانسته است با بسیاری از صاحبان مشاعل، تجار، شرکت‌ها و مجموعه‌های مختلف همکاری مستمر و مطلوبی داشته باشد.

اعتبار ایزوکیا در رسانه‌ها قابل رصد و اثبات است و این مجموعه طی سال‌های فعالیت خود با مشاوره رایگان و آنلاین توانسته است تا صاحبان مشاغل را برای برندسازی و صادرات کالا و خدمات راهنمایی کند. بانک‌ها، بیمه‌ها، صنایع نفت و گاز و پتروشیمی‌، آموزش، محیط‌زیست و همه حوزه‌های خدماتی و تجاری می‌توانند با استفاده از راهنمایی‌های رایگان و پکیج‌های آموزشی آنلاین ایزوکیا ایزوهای معتبر و مورد تایید AB  یا IAF را دریافت کنند.

شرکت‌های فرناک شیمی، ‌نقش کلیک، متک، پتورشیم پارسیان، مولد نیرو صنعت ایرانیان، تدبیر سازه سابات، فروشگاه‌های زنجیره‌ای وین مارکت، لاستیک دنا و ماسک سازی پرورش از جمله شرکت‌های معتبری هستند که با راهنمایی مرکز مشاوره ایزوکیا موفق به کسب ایزوهای معتبر بین المللی شده‌اند.

سه ویژگی اصلی برای خدمات ایزوکیا

ایزو کیا سه ویژگی کلی دارد. اول اینکه ایزوهایی که با مشاوره و راهنمایی این مرکز ارائه می‌شود همه معتبر هستند . دوم اینکه همه ایزوهایی که با مشاوره این مرکز دریافت می‌شوند دارای رجیستری و قابل استعلام هستند.

سوم اینکه ایزوهای صادر شده که با راهنمایی ایزوکیا دریافت شده‌اند توسط مرکز جهانی اعتباردهی قابل تایید است. ایزوکیا به عنوان یک ناشر دیجیتال می‌تواند در حوزه نشر به شرکت‌ها خدماتی از جمله نشر کتاب تا بروشور ارائه دهد. گفتنی است این مجموعه از یک گروه حرفه‌ای رسانه‌ای برخوردار است که برای برندسازی در کنار مشاوره شرایط قابل توجهی را برای درخواست‌کنندگان فراهم می‌کند.

مرکز فنی‌حرفه‌ای تعادل یکی دیگر از زیرمجموعه‌های این مرکز است که در حوزه ساختمان، املاک و مستغلات اقدام به اجرای کلاس‌های فنی و حرفه‌ای و صدور مدرک تا مقطع MBA می‌کند. شایان ذکر است ایزوکیا در افغانستان، تاجیکستان، آلمان و سراسر جهان آماده ارائه خدمات مشاوره به درخواست‌ کنندگان است تا امکان دریافت بیش از ۳۵۷ ایزو مختلف را پیدا کنند.

در نهایت ایزو کیا نمایندگی یکی از چهار شرکت بزرگ رتبه‌بندی جهانی را با نام smart nexus  داراست.