ایزو 10668

جهت اخذ ایزو ۱۰۶۶۸ (استاندارد ایزو ارزش‌گذاری برند) ایزوکیا آماده ارائه خدمات به شرکت ها و سازمان ها می باشد.

ایزو ۱۰۶۶۸ (ارزش گذاری برند) چیست؟

ایزو ۱۰۶۶۸ استانداردی ویژه ارزش گذاری مالی برند می باشد.این استاندارد بین المللی تعیین کننده الزاماتی پیرامون رویه ها و روشهای اندازه گیری ارزش مادی برند می باشد.

ISO 10668:2010 الزامات مورد نیاز برای روش ها و رویه های اندازه گیری ارزش برند مالی را مشخص می کند. ISO 10668 چارچوبی برای ارزش گذاری برند از جمله اهداف، مبانی ارزش گذاری، رویکردهای ارزش گذاری، شیوه های ارزش گذاری، یافتن داده ها و فرضیات با کیفیت مشخص می کند. همچنین روش هایی برای گزارش گیری نتایج این ارزش گزاری ها مشخص می کند.

ایزو ۱۰۶۶۸ بیان می کند که دارایی های نامحسوس بعنوان سرمایه های بسیار با ارزش هستند. برندها با ارزش ترین سرمایه ها ی نامحسوس هستند.

ایزو ۱۰۶۶۸ چارچوبی برای ارزشیابی نام تجاری، شامل: اهداف، مبانی ارزیابی، رویکردهای ارزیابی، روش ارزیابی و ارزیابی داده های کیفیت و مفروضات را مشخص می کند.

استاندارد ارزیابی برند که بیشتر به عنوان ISO 10668 شناخته می شود، به عنوان یک الزام برای روش اندازه گیری ارزش برند محسوب می شود. ارزیابی برند برای انواع گسترده ای از اهداف شامل برنامه ریزی استراتژیک، گزارشگری مالی، حل اختلافات و … کاربرد دارد.

استاندارد ایزو ۱۰۶۶۸ (ارزش گذاری برند) ، “برند” را به عنوان یک دارایی نامشهود مربوط به بازاریابی تعریف می کند که شامل نام ها، اصطلاحات، علائم، نمادها، آرم ها و طرح ها یا ترکیبی از این موارد، برای شناسایی کالاها و خدمات یک شرکت یا سازمان به کار می رود. به این معنا که، علامت تجاری تنها علامت قانونی قابل دفاع (یا هر ترکیبی از علائم) است که قادر است کالا یا خدمات یک شرکت را از دیگر شرکت ها و سازمان ها متمایز کند.

اهمیت استاندارد ایزو ۱۰۶۶۸ (ارزش گذاری برند) چیست؟

ارزش گذاری دقیق بر روی یک نام تجاری به طور فزاینده ای برای سازمان هایی که مایل به درآمد هستند، یا برای کسانی که درگیر کسب یا جستجوی سرمایه گذاری هستند، بسیار مهم است. در انجام بررسی های نام تجاری سازمان ها و همچنین برای برنامه ریزی استراتژیک توسعه بسیار مهم می باشد.

ارزیابی برند نقش مهمی در ارزیابی پتانسیل تجاری یک شرکت دارد. پیش از این، مقایسه نتایج روش های مختلف ارزیابی برند تجاری دشوار بود، زیرا عدم وجود استانداردهای کلی برای ارزیابی نام تجاری منجر به نتایج بسیار متفاوت در ارزیابی ها می شد. این امر منجر به ناامنی در بخش هایی از شرکت ها شد که اغلب از شرکت در روند ارزیابی نام تجاری بیزار بودند. استانداردهای ارزیابی نام تجاری در ISO 10668 برای حل این مشکل ایجاد شد و ارزش گذاری نام تجاری را به عنوان یک شرکت محترم تر مورد بررسی قرار داد.

این استاندارد تمام سازمان هایی را که ارزیابی نام تجاری را انجام می دهند قادر می سازد تا مشتریان را جذب کنند، در مشتری اطمینان خاطر ایجاد کنند، رهبری بازار را داشته باشند و مزیت رقابتی ایجاد کنند. استانداردها نقش مهمی را در ایجاد اعتماد به نفس سازمانی ایفا می کنند.

کاربرد ایزو ۱۰۶۶۸ ارزشگذاری برند چیست؟

ایزو ۱۰۶۶۸ برای ارزیابی پولی نام تجاری و برای تمام اهداف زیر مورد استفاده قرار می گیرد:

 • حسابداری و گزارشگری مالی
 • ورشکستگی و انحلال
 • برنامه ریزی مالیاتی و انطباق
 • حمایت از دعاوی و حل اختلافات
 • امور مالی شرکت و جذب سرمایه
 • مجوز و مذاکره سرمایه گذاری مشترک
 • اطلاعات مدیریت و گزارشگری داخلی
 • برنامه ریزی استراتژیک و مدیریت برند
 • تعیین بودجه برند و بازاریابی
 • تجزیه و تحلیل معماری نام تجاری
 • برنامه ریزی توسعه برند

الزامات اصلی استاندارد ایزو ۱۰۶۶۸

۱- دامنه

۲- شرایط و تعاریف

۳- الزامات عمومی

۴- الزامات خاص

۵- روش های ارزش گذاری

۶- ورودی های ارزیابی ضروری

۷- گزارش

۸- استقلال

روش های اندازه گیری ارزش برند

سه روش کلی شناخته شده برای اندازه گیری ارزش برند وجود دارد: درآمد، بازار و هزینه.

الف) رویکرد درآمد، ارزش نام تجاری را با ارجاع به ارزش فعلی مزایای اقتصادی که انتظار می رود در طول عمر اقتصادی مفید برند برآورده شود، اندازه گیری می کند. مراحل استفاده از روش درآمد عبارتند از: برآورد جریانهای نقدی پس از مالیات مربوط به دارایی نسبت به عمر مفید اقتصادی آن باقی مانده است، و تبدیل آنها به ارزش فعلی از طریق تخفیف با نرخ انحصاری مناسب.

ب) روش بازار، ارزش را بر اساس آنچه که سایر خریداران در بازار برای دارایی هایی که می توانند به طور منطقی با ارزش هایی که در نظر گرفته می شوند، پرداخت کنند تعریف می کند.

ج) رویکرد هزینه، ارزش یک برند را بر اساس هزینه های سرمایه گذاری در ساختن یک نام تجاری یا هزینه های جایگزینی یا بازتعریف آن اندازه گیری می کند. هزینه واقعی سرمایه گذاری شده برای برند شامل تمام هزینه های صرف شده برای ساخت و نگهداری نام تجاری تا تاریخ ایجاد ارزش برای برند می شود. هزینه جایگزینی برند، شامل هزینه ساخت یک برند مشابه است.

   اخذ ایزو ISO 10668:2010 به این مفهوم است که سازمان یا شرکت مربوطه یک توافق بین المللی را قبول کرده است که طی این توافق تمامی فرایند ارزشگذاری برند مورد بررسی قرار می گیرد .در این گواهینامه از برند یک سازمان یا شرکت در دفاتر و اسناد دارایی های شرکت استفاده می شود و مورد تحلیل قرار گرفته و برند آن محصول به عنوان ارزش و دارایی در نظر گرفته خواهد شد.

ویژگی های ایزو ۱۰۶۶۸

ارزش گذاری با رویکرد تقویت و ارتقای برند

ایجاد مزیت‌های رقابتی در بازار

دریافت نمودن گواهینامه بین المللی معتبر با کد رجیسترینگ

ایجاد اعتماد و احساس اطمینان خاطر در مشتریان

افزایش فروش به دلیل ارتقای برند

تجزیه و تحلیل نام‌های تجاری

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *