ایزو 21001

جهت اخذ ایزو ۲۱۰۰۱ (استاندارد ایزو مراکز آموزشی) ایزوکیا آماده ارائه خدمات به شرکت ها و سازمان ها می باشد.

ایزو ۲۱۰۰۱ چیست؟

دنیای آموزش به سرعت در حال تغییر است و با توجه به روند ایجاد شده و توسعه فناوری‌های جدید سازمان‌های آموزشی در آینده با تغییرات بیشتری رو به رو خواهد شد. بنابراین رقابت در حوزه آموزشی روز به روز در حال افزایش است و سازمان‌ها وموسسات آموزشی در سرتاسر دنیا به دنبال راهکارهایی جهت افزایش کیفیت خود و به دنبال آن توسعه مزیت رقابتی خود هستند. اگرچه استاندارد بین‌المللی ایزو ۹۰۰۱ (ISO 9001) تمام انواع سازمان‌ها از جمله سازمان‌های آموزشی را شامل می‌شود و می‌تواند مبنایی برای استقرار سیستم مدیریت کیفیت در این سازمان‌ها باشد، اما سوال اساسی در بین کارشناسان این حوزه قابلیت انطباق مفاهیم استانداردهایی همچون ایزو ۹۰۰۱ (ISO 9001)، با مشخصه‌های سازمان‌های آموزشی است. از این رو از سال ۲۰۱۴، ۱۴۰ متخصص از ۳۴ کشور به منظور توسعه یک استاندارد مختص سازمان‌های آموزشی با یکدیگر همکاری کردند و پس از ۴ سال استاندارد ایزو ۲۱۰۰۱  “ISO 21001-Management Systems for Educational Organizations” توسط سازمان جهانی استاندارد به چاپ رسید.

استاندارد ایزو ۲۱۰۰۱ الزامات سیستم های مدیریتی برای سازمان های آموزشی را مشخص می کند. تمام الزامات ایزو ۲۱۰۰۱ عمومی هستند. بیش از ۱۰ سال پیش، سازمان جهانی استانداردسازی تصمیم گرفت تا یک استاندارد مدیریتی خاص برای سازمان های آموزشی تدوین و منتشر کند. در سال ۲۰۱۸ ، برای اولین بار ISO 21001: 2018 منتشر شد و این استاندارد هم اکنون جایگزین استاندارد قبلی مرنبط با موضوع آموزش یعنی ISO 29990: 2010 گردید.

ایزو ۲۱۰۰۰ می تواند به جز سازمان های آموزشی در سازمان های دیگری نیز اجرایی شود که کسب و کار اصلی آنها آموزش نیست مثلا بخش آموزش کارکنان یک شرکت. همچنین ایزو ۲۱۰۰۱ فقط برای سازمان هایی کاربرد ندارد که محصولات آموزشی تولید می کنند.

ایزو ۲۱۰۰۱: ۲۰۱۸ یک استاندارد مدیریتی است و هدف از ارائه آن برای بهبود کیفیت آموزش در سازمان های آموزشی است. به طور کلی، سند استاندارد بین المللی ایزو ۲۱۰۰۱ یک ابزار مدیریت مشترک برای سازمان های ارائه محصولات و خدمات آموزشی است که قادر به برآورده شدن الزامات مورد انتظار از زبان آموزان و سایر ذینفعان یا احزاب مرتبط است. این استاندارد از مهد کودک تا آموزش عالی، و همچنین مراکز آموزش حرفه ای و خدمات آموزش الکترونیکی و … کاربرد دارد.

ایزو ۲۱۰۰۱ متمرکز بر تعاملات ویژه بین یک سازمان آموزشی، یادگیرنده، مشتریان و سایر اشخاص مورد علاقه است.

ایزو ۲۱۰۰۱ الزامات سیستم مدیریت آموزشی سازمان (EOMS) را مشخص می کند وقتی که سازمان:

– نیاز به نشان دادن توانایی خود را برای ارائه، اشتراک گذاشتن و تسهیل فرایند آموزش مطابق با الزامات قانونی و قابل اجرا داشته باشد.

– هدف افزایش رضایت دانش آموختگان، مشتریان و پرسنل از طریق استفاده موثر از سیستم مدیریت آموزشی سازمان EOMS از جمله فرآیندهای بهبود سیستم باشد.

ایزو ۲۱۰۰۱ تقریبا مانند دیگر استانداردهای سیستم مدیریت ایزو، چرخه Plan-Do-Check-Act (PDCA) را به کار می گیرد، که سازمان ها را قادر می سازد تا با تأکید بر مسئولیت رهبری و مسئولیت اجتماعی زمینه خود را درک کنند.

چرا استاندارد ISO 21001 (ایزو ۲۱۰۰۱) اهمیت دارد؟

امروزه سازمان‌های آموزشی در راستای بهبود مستمر در ارائه خدمات، نیاز مبرم به شناسایی سطح پاسخگویی خود به الزامات فراگیران و سایر مشتریان دارند. استاندارد ایزو ۲۱۰۰۱ بر تعامل بین سازمان آموزشی، فراگیران و سایر مشتریان متمرکز است.

در این راستا، ارتباط سنتی مشتری- تامین‌کننده در سازمان‌های آموزشی به همکاری مشارکتی میان این سازمان‌ها و فراگیران تبدیل شده است. صنعت آموزش با بسیاری از صنایع متفاوت است چرا که فرآیند آموزشی موفق، ممکن است احتمال موفقیت فراگیران را افزایش دهد اما چنین نتیجه ای را تضمین نمی‌کند. این استاندارد راهنمایی برای ارائه خدمات با کیفیت بالا در فضای پرچالش جدید مختص سازمان‌های آموزشی می‌باشد.

ویژگی های گواهینامه

اطمینان یافتن از کیفیت خدمات آموزشی

ایجاد مزیت‌های رقابتی نسبت به سایر رقبا و بازار

دریافت نمودن گواهینامه بین المللی معتبر با کد رجیسترینگ

ایجاد احساس اعتماد و اطمینان در مشتریان

بهبود و رشد خدمات آموزشی به دلیل ارتقای برند

مدیریت خدمات آموزشی به شیوه‌های نوین و بسیار موثر

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *