ایزو 45001

جهت اخذ ایزو ۴۵۰۰۱ (استاندارد ایزو ایمنی و سلامت) ایزوکیا آماده ارائه خدمات به شرکت ها و سازمان ها می باشد.

ایزو ۴۵۰۰۱ (سیستم مدیریت سلامت و ایمنی شغلی) چیست؟

ایزو ۴۵۰۰۱ استاندارد ایزو برای سیستم های مدیریت ایمنی و بهداشت حرفه ای (OH & S) است که در مارس ۲۰۱۸ منتشر شده است. هدف از ایزو ۴۵۰۰۱ کاهش آسیب های شغلی و بیماری ها است.

هر روز ده ها تن از کارکنان به علت حوادث کاری کشته، زخمی و غیرفعال می شوند. در این راستا، مقررات قانونی پس از دیگری صادر می شود، ممیزی های رسمی افزایش می یابد و برای شرکت ها اقدامات لازم برای تحریم اعمال می شود. با این حال، هرچند که در میزان حوادث شغلی و بیماری های شغلی کاهش یافته است، اما هنوز به طور کامل از بین نمی رود.

یکی از مهمترین مسائل مربوط به منابع انسانی در سازمان ها این است که کارکنان یک محیط کاری سالم و سالم ندارند. برای اینکه سازمان ها برای دستیابی به شرایط رقابتی بهتر، کارکنان باید مطالعات برنامه ریزی شده و سیستماتیک بهداشت و ایمنی شغلی را انجام دهند، امروزه شرکت ها در چارچوب مقررات قانونی فعالیت می کنند و استانداردهای صادر شده توسط سازمان های داخلی و خارجی را مورد توجه قرار می دهند. شرکت ها استانداردهای سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت حرفه ای OHSAS 18001 را برای شناسایی و مدیریت خطرات و خطراتی که ممکن است در سلامت و ایمنی شغلی بوجود آید را در بر می گیرد.

یک سیستم مدیریت سلامت و ایمنی شغلی به شما کمک می کند تا مهمترین دارایی سازمان یعنی نیروی انسانی خود را حفظ کنید و به پیشرفت و برتری در کسب و کار خود برسید.

این استاندارد بر اساس OHSAS 18001، کنوانسیون ها و دستورالعمل های سازمان بین المللی کار و سایر استانداردهای ملی و بین المللی نگارش شده است. استاندارد ایزو ۴۵۰۰۱ شامل مواردی است که به BS OHSAS 18001 اضافه شده اند که طی یک دوره مهاجرت ۳ ساله از سال ۲۰۱۸ تا سال ۲۰۲۱ جایگزین می شوند.

ایزو ۴۵۰۰۱ همچنین ساختار سطح بالایی از دیگر استانداردهای ایزو مانند ISO 9001: 2015 و ISO 14001: 2015 را دنبال می کند که این امر باعث می شود که با این استانداردها هماهنگ شوند.

ایزو ۴۵۰۰۱ از چه سالی منتشر شد؟

ایزو ۴۵۰۰۱ در اکتبر ۲۰۱۳ در در سازمان جهانی ایزو پیشنهاد شد. کمیته ISO / PC 283 که در سال ۲۰۱۳ ایجاد شد، مستقیما مسئولیت فرایند استاندارد سازی استاندارد را داشت. حداقل ۷۰ کشور به روند پیش نویس کمک کرده اند.

آماده سازی و کمیته کار تا دسامبر ۲۰۱۵ ادامه داشت. از سال ۲۰۱۵ تا سال ۲۰۱۷، پیش نویس اول موفق به کسب موافقت کافی از اعضای ایزو نشد و در پیش نویس دوم اصلاحات لازم انجام شد در نهایت این استاندارد در تاریخ ۱۲ مارس ۲۰۱۸ منتشر شد.

ISO 45001 برای جایگزینی OHSAS 18001 تا سه سال پس از انتشار آن تنظیم شده است. این سیستم از استاندارد سیستم مدیریت استاندارد برای ادغام ساده با دیگر استانداردهای سیستم مدیریت مانند ISO 9001 و ISO 14001 استفاده می کند. انجمن بین المللی اعتباربخشی الزامات لازم برای مهاجرت از OHSAS 18001 به ISO 45001 را منتشر کرده است.

چرا ISO 45001 برای سازمان شما مناسب است؟

ایزو ۴۵۰۰۱ برای جلوگیری از آسیب های مربوط به کار و ایجاد محیط کاری ایمن و سالم برای کارکنان و ذینفعان طراحی شده است.

ISO 45001 به عنوان یک استاندارد بین المللی، مرزهای جغرافیایی، سیاسی، اقتصادی، تجاری و اجتماعی را در بر می گیرد. این یک معیار واحد برای مدیریت سلامت و ایمنی شغلی است. بنابراین اگر سازمان شما در سطح بین المللی فعالیت یا تجارت می کند، می توانید از یک استاندارد واحد که می تواند کسب و کار شما را ساده تر کند استفاده کنید.

آیا سازمان شما در حال حاضر از استاندارد OSHAS 18001 یا استانداردهای خاص برخی کشورها مانند ANSI / ASSE Z10 2012، CAN / CSA-Z1000-14، AS / NZS 48001: 2001 و … استفاده می کند، اکنون ما به شما توصیه میکنیم تا جای آن ها از استاندارد جدید ISO 45001 استفاده نمایید و استانداردهای جدید را ایزو ۴۵۰۰۱ ارتقا دهید.

چه سازمان‌هایی برای اخذ گواهینامه ISO 45001 مناسب است؟

پاسخ ساده است یعنی همه سازمان ها مناسب برای اجرای ایزو ۴۵۰۰۱ هستند. تا زمانی که سازمان شما دارای افرادی است که برای کار می کنند یا ممکن است از فعالیت های آن تحت تاثیر قرار گیرد، استفاده از رویکرد سیستماتیک برای مدیریت سلامت و ایمنی به آن سود خواهد رساند.

استاندارد را می توان با استفاده از عملیات های کوچک با ریسک پایین به طور یکسان و همچنین با ریسک بالا و در سازمان های بزرگ و پیچیده مورد استفاده قرار داد.

استاندارد ایزو ۴۵۰۰۱ استاندارد منعطف و سازگار با تمامی سیستم ها و سازمان هاست. از جمله در شرکت ها و سازمان های ذیل قابل اجرا می باشد:

  • سازمان ها و شرکت های بزرگ
  • شرکت های کوچک و متوسط
  • سازمان های دولتی و غیر انتفاعی
  • سازمان های غیر دولتی و موسسات خیریه و عام المنفعه

ویژگی های ایزو ۴۵۰۰۱

  1. فراهم نمودن بستری امن و سالم در محیط کار
  2. دریافت نمودن اعتبار برای شرکت در مناقصات
  3. دریافت نمودن گواهینامه بین المللی معتبر با کد رجیسترینگ
  4. ایجاد حس اعتماد و اطمینان در مشتریان
  5. افزایش فروش به دلیل ارتقای برند
  6. افزایش فروش به دلیل ارتقای برند

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *