ایزو 9001

جهت اخذ گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ ایزوکیا آماده ارائه خدمات به شرکت ها و سازمان ها می باشد.

اخذ گواهینامه ایزو ۹۰۰۱

استاندارد بین المللی برای سیستم های مدیریت کیفیت (QMS) است که توسط ایزو (سازمان بین المللی استاندارد سازی) منتشر شده است. این استاندارد اخیرا در سال ۲۰۱۵ به روز شد و به عنوان استاندارد ISO 9001: 2015 نامیده می شود. به منظور آزاد شدن و به روزرسانی، ایزو ۹۰۰۱ باید توسط اکثریت کشورهای عضو توافق شود تا تبدیل به یک استاندارد بین المللی شناخته شود، که به معنی آن است که توسط اکثریت کشورهای جهان پذیرفته شده است.

گواهینامه ISO 9001 ورژن ۲۰۱۵ استانداردی جامع و عمومی برای تمامی شرکت ها ، سازمان ها و مراکزی است که به موضوع کیفیت توجه  ویژه ای دارند. شرکت ها و مراکزی که موفق به اخذ گواهینامه ایزو ۹۰۰۱می گردند به مشتریان خود اعلام می دارند که یک سیستم مدیریت کیفیت موثر در آن شرکت فعال است.

استاندارد ISO 9001 بدین منظور تدوین شده است تا سازمان ها را از هر نوع و در هر اندازه ای که باشند در استقرار و اجرای مؤثر سیستم مدیریت کیفیت ها یاری دهند.

آیا دریافت گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ به معنی کیفیت بسیار بالاست؟

ذکر این نکته بسیار مهم و حیاتی است که گواهینامه ISO 9001 یک سیستم مدیریت کیفیت جامع بوده که تمامی فرایندهای سازمان را از ابتدا تا انتها تحت کنترل و بازرسی قرار می دهد. به عنوان مثال یک شرکت تولید کننده چیپس سیب زمینی که گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ را داراست به این معنی است که چیپس تولیدی امروز با چیپس تولیدی فردا مزه متفاوتی از لحاظ میزان نمک، روغن، مواد اولیه و میزان پخت نداشته و تمامی فرایندها از خرید مواد اولیه تا فرایند تولید و بسته بندی بر اساس دستورالعمل های تعریف شده، تایید شده و مشخص صورت می گیرد و در صورتی که نیاز به بهبود در فرایندها باشد پیش از هر اقدامی دستورالعمل های قدیمی مورد ویرایش قرار گرفته و دستورالعمل و روش اجرایی های جدید مورد تایید ، تصویب و اجرا قرار می گیرند.

همچنین دریافت استاندارد ایزو ۹۰۰۱ در وهله ی اول موجب ایجاد ساماندهی کیفی در روند تولیدات یا خدمات می شود و مانع از انجام سلیقه ای  بودن در امور می شود.

همچنین با توجه به اینکه در گواهینامه ایزو ۹۰۰۱به موضوع بهبود مستمر توجه جدی شده از واحدهای صنعتی یا مراکز خدماتی دارنده این استاندارد انتظار می رود که طی برنامه ای منظم کیفیت محصولات خود را نیز ارتقا بخشند.

در ورژن و ویرایش جدید گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ که به ISO 9001 : 2015 شناخته می شود، به بحث مدیریت ریسک نیز توجه ویژه شده و می بایست در تمامی فرایندهای سازمانی به بحث ریسک توجه نمود.

لزوم صدور گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ و ارتباط با سایر استانداردها

امروزه گواهینامه ISO 9001 (سیستم مدیریت کیفیت) نیاز بسیاری از شرکت ها،سازمان‌ها و سایر بنگاه های اقتصادی می باشد و اهمیت این استاندارد بسیار تامل برانگیز است و به عبارتی یکی از شاخصه‌های استاندارسازی نحوه مدیریت سازمان‌ها در سطح جهانی وبین المللی  می‌باشد.

اجرای الزامات سیستم مدیریت کیفیت استاندارد ISO 9001 در هر سازمانی، توانایی آن سازمان را در ارائه محصولات و خدماتی که دلخواه مشتری باشد، برآورده می سازد و هدف اصلی از استقرار این سیستم ، افزایش رضایت مشتریان از طریق بهبود کیفیت خدمات و تولیدات است.

بدیهی است که برای راهبری و اداره موفق یک سازمان باید آن را به گونه ای نظام مند و شفاف هدایت ، کنترل و مدیریت کرد. این موفقیت می تواند در پرتو استقرار و برقرار نگهداشتن سیستم مدیریتی باشد که برای بهبود پیوسته سازمان طراحی شده است و در عین حال به نیازهای مشتریان درون سازمانی و برون سازمانی توجه ویژه می کند.

در صورتی که همراه با گواهینامه ISO 9001 استانداردهای ایزو ۱۴۰۰۱ و OHSAS 18001 اجرایی شده و گواهینامه آن ها صادر گردد در اصطلاح سیستم مدیریت یکپارچه IMS پیاده سازی شده است. به شرکت ها و سازمان توصیه می گردد همراه با استاندارد ISO 9001:2015 ( آخرین ورژن ISO 9001 ) نسبت به دریافت گواهینامه ایزو ۱۴۰۰۱ ورژن ۲۰۱۵ و OHSAS 18001 ورژن ۲۰۰۷ نیز اقدام نمایند تا ضمن صرفه جویی در هزینه از طریق دریافت گواهینامه IMS ( ایزو ۹۰۰۱ ، ایزو ۱۴۰۰۱ و OHSAS18001 ) تاثیر مثبت تری در دیدگاه مشتریان از طریق تقویت برند خود گذارند. جهت صدور گواهینامه ایزو می توانید با ایزوکیا تماس بگیرید تا در خصوص اقدامات لازم برای اخذ گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ مشورت نمایید.

ISO9001 چه مزیت‌هایی برای سازمان شما دارد؟

مزایای ISO 9001 را نمی توان محدود کرد. شرکت های بزرگ و کوچک از این استاندارد برای تأثیرپذیری عظیم استفاده نموده اندکه باعث کشف و تأمین هزینه های بزرگ و صرفه جویی در بهره وری شده است. در اینجا تنها چند مورد از این مزایا را نام میبریم:

تصویر و اعتبار خود را بهبود می دهید – هنگامی که مشتری متوجه شده که شما دارای یک گواهی نامه ایزو هستید، باعث می شود تا به کسب و کار شما نسبت به سایر رقبا اعتماد بیشتری کند.

بهبود رضایت مشتری – یکی از اصول کلیدی ISO 9001 QMS تمرکز بر بهبود رضایت مشتری با شناسایی و رعایت الزامات و نیازهای مشتری است.

فرآیندهای کاملا یکپارچه – با استفاده از رویکرد فرآیند ایزو ۹۰۰۱، شما نه تنها به فرآیندهای فردی در سازمان خود نگاه می کنید، بلکه به تعاملات آن فرآیندها نیز نگاه خواهید کرد. با انجام این کار، شما می توانید به راحتی مناطق بهینه خود را برای بهبود و صرفه جویی در منابع پیدا کنید.

استفاده از تصمیم گیری مبتنی بر شواهد – اطمینان از اینکه شما تصمیم گیری مخودرا بر اساس شواهد خوب انجام مدهید کلید موفقیت سازمان QMS ISO 9001 است. با حصول اطمینان از این که تصمیم گیری های شما بر اساس شواهد خوب است، می توانید منابع را به بهترین وجه به منظور بهبود مشکلات و بهبود کارایی سازمانی خود هدف قرار دهید.

ایجاد یک فرهنگ بهبود مستمر – با بهبود مستمر به عنوان خروجی اصلی QMS، می توانید سود بیشتری را در صرفه جویی در وقت، پول و سایر منابع به دست آورید. با ایجاد این فرهنگ شرکت شما، می تواند نیروی کار خود را در بهبود فرایندهایی که به طور مستقیم مسئول آن هستند متمرکز کند.

مردم را درگیر کنید – چه کسی بهتر از افرادی که در فرآیند کار می کنند، برای کمک به یافتن بهترین راه حل ها برای بهبود این فرآیند مناسب است؟ با تمرکز نیروی کار خود نه تنها مدیریت، بلکه بهبود فرایندهای آنها نیز بیشتر در نتیجه مطلوب سازمان کمک می کند.

استقرار گواهینامه ایزو ۹۰۰۱

برای استقرار سیستم مدیریت کیفیت بر اساس استاندارد ایزو ۹۰۰۱ باید وضعیت موجود ، نقاط ضعف ، نقاط قوت و تطابق سازمانی را شناسایی و با این استاندارد بررسی و مقایسه کرد.

ممکن است سازمان ها به این نتیجه برسند که بسیاری از نیازمندی های موجود در استاندارد ISO 9001 را در حال حاضر رعایت می کنند ، ولی چگونگی آنها ثبت نشده است.

گواهینامه ISO 9001 تأکید می کند که یک سازمان به تعیین ، اجرا ، مدیریت ، بهبود مستمر و اثر بخشی فرایندهایی که در سیستم مدیریت کیفیت مورد نیاز است ، اهمیت می دهد و تأثیر متقابل این فرایندها را به منظور به دست آوردن اهداف سازمانی مدیریت می کند.

ویژگی های گواهینامه ایزو ۹۰۰۱

مدیریت نمودن کیفیت محصولات سازمان

ایجاد مزیت‌های رقابتی در بازار و صادرات

دریافت نمودن گواهینامه بین المللی معتبر با کد رجیسترینگ

ایجاد احساس اطمینان خاطر و اعتماد در مشتریان

افزایش فروش به دلیل ارتقای برند

بهبود سیستم مدیریت کارا

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *