ایزو 2990

جهت اخذ ایزو ۲۹۹۹۰ (استاندارد ایزو کیفیت آموزش) ایزوکیا آماده ارائه خدمات به شرکت ها و سازمان ها می باشد.

ISO 29990 چیست؟

ISO 29990 یک استاندارد مدیریت کیفیت برای ارائه دهندگان خدمات آموزشی است. ISO 29990 یک مدل یکپارچه برای دستیابی به کیفیت و اجرای حرفه ای عملیات آموزشی فراهم می کند.

در سال های اخیر، شرکت ها در سراسر جهان اهمیت دانش مشترک را به عنوان کلید موفقیت به رسمیت شناخته اند. در حال حاضر بسیاری از موسسات آموزش غیر رسمی به عنوان یک سرویس غیر تجاری مهم در نظر گرفته می شوند لذا اهمیت استانداردی نظیر ایزو ۲۹۹۹۰ بیش از پیش آشکار می شود.

در بازار رقابتی امروز، شرکت ها به طور فزاینده خواستار آن هستند که کارکنان به طور مداوم آموزش دیده باشند. برای دستیابی به این امر، تقاضا و رشد برنامه های آموزشی غیر رسمی و برنامه های آموزشی دهندگان خدمات یادگیری و آموزشی به صورت پراکنده افزایش یافته است.

ایزو ۲۹۹۹۰ یک سیستم مدیریت خدمات استاندارد بین المللی برای آموزش غیر رسمی است که با هدف بهبود کیفیت خدمات آموزش غیر رسمی استفاده می شود. کنترل کیفیت آموزش و در نتیجه بهبود آن نیز یک مزیت مهم برای سازمان هایی است که آموزش کارکنان خود را ادامه می دهند.

ایزو ۲۹۹۹۰ دستورالعمل هایی را ارائه می دهد که یک سازمان برای اجرای یک سیستم مدیریت کیفیت نظیر مدیریت منابع سازمان، امور مالی و مدیریت ریسک و … به آن نیاز دارد.

این استاندارد بین المللی از اصطلاح “خدمات یادگیری” به جای “آموزش” استفاده می کند تا تمرکز بر یادگیرنده و نتایج فرآیند را تقویت کند و تاکید بر طیف گسترده ای از گزینه های موجود برای ارائه خدمات یادگیری نماید.

ایزو ۲۹۹۹۰ برای چه سازمان هایی کاربرد دارد؟

ISO 29990 مربوط به مؤسسات آموزشی غیر رسمی است به عنوان مثال هر گونه آموزش سازماندهی شده با هدف مخاطب خاص، که بخشی از نظام آموزش رسمی نیست را شامل می شود. در این دسته مراکزی مانند موسسات زبان خارجی، آموزشگاه های IT ، سایر موسسات آموزشی و آموزشگاه های مهارتی، کالج های خصوصی، دانشکده های هنرهای رزمی و غیره قرار می گیرند.

برنامه های آموزشی درون سازمانی نیز به عنوان آموزش غیر رسمی در نظر گرفته می شود. شرکت ها و سازمان ها برای آموزش درون سازمانی خود نیز می توانند به جای گواهینامه ایزو ۱۵۱۸۹ گواهینامه ایزو ۲۹۹۹۰ را دریافت کنند.

مزایای اخذ گواهینامه ایزو ۲۹۹۹۰

مزایای صدور گواهینامه ISO 29990 بسیار زیاد است. با استفاده از الزامات این استاندارد، کیفیت آموزش و پرورش به طور سیستماتیک بهبود می یابد، شفافیت در خدمات آموزشی ایجاد می شود، قابلیت رقابت در خدمات به مشتریان افزایش می یابد، نیازهای کارآموزان نقش مهمی را در ارزیابی خدمات به دست می آورند، فرایندهای یادگیری سازمانی توسط ایجاد نظارت مستمر پدید می آید ، به اجرای موفق آموزش و پرورش در سازمان کمک می کند و در نتیجه یک مزیت رقابتی برای هر سازمانی که اقدام به دریافت گواهینامه ISO 29990 نموده است، ایجاد می کند.

تفاوت با سایر استاندارد ها :

 1. تمرکز اصلی استاندارد ایزو ۲۹۹۹۰ بر یادگیری است به جای آموزش بر خلاف استاندارد ایزو ۱۰۰۱۵ که صرفا برای واحد آموزش سازمان‌ها در نظر گرفته شده و استاندارد Iwa2 که صرفا برای سازمان‌هایی است که فعالیت اصلی‌شان آموزش است، قابل کاربرد است، این استاندارد هم در سازمان های آموزشی و هم برای واحدهای آموزش سازمان ها، قابل پیاده‌سازی است.
 2. استاندارد ایزو ۲۹۹۹۰، صرفا به فرایندهای آموزش سازمان ها نمی‌پردازد و علاوه بر توجه به فرآیند آموزش، به فرایند منابع انسانی، مدیریت مالی، مدیریت ریسک و …. نیز توجه دارد.
 3. استاندارد ایزو ۱۰۰۱۵ جهت مدیریت فرایندهای آموزش برای فراگیران سازمان استفاده می‌شود و تمامی این فرایندها شامل نیازسنجی، طراحی، اجرا، ارزیابی و پایش در آن متصور شده است، در حالی که در استاندارد ایزو ۲۹۹۹۰ مبنایی برای تامین کنندگان آموزش و یادگیری می باشد و اساسا بیشتر مورد استفاده سازمان هایی می باشد که خدمات آموزشی را به صورت بلوغ یافته ارائه می‌کنند.
 4. در استاندارد ایزو ۲۹۹۹۰، پانزده فرایند وجود دارد که باز هم ۵ فرایند اصلی همان فرایندهای اشاره شده در استاندارد ایزو ۱۰۰۱۵ است، محتوایی این دو استاندارد حاکی از صحه گذاری و کامل بودن استاندارد ایزو ۱۰۰۱۵ است. مشکل اغلب واحدهای آموزش این است که درک مناسبی از این استاندارد نداشته و به درستی آن را در واحد خود پیاده سازی نکرده‌اند، مدیریت ریسک و مالی در استاندارد ایزو ۲۹۹۹۰ به عنوان دو فرایند فرعی مطرح شده است که در استاندارد ایزو ۱۰۰۱۵ مطرح نشده و یا وجود ندارد، آسیب‌هایی که در اغلب واحدهای آموزش سازمان ها مشاهده شده بیشتر به دلیل عدم دقت در اجرای الزامات استاندارد است.

استاندارد ISO 29990 از بخش های زیر تشکیل شده است:

 • تعیین نیازهای آموزشی
 • طراحی خدمات آموزشی
 • ارائه خدمات یادگیری
 • نظارت بر تحویل خدمات یادگیری
 • ارزیابی انجام شده توسط ارائه دهندگان خدمات آموزشی
 • مدیریت ارائه دهنده خدمات یادگیری – عمومی
 • استراتژی و مدیریت کسب و کار
 • بررسی مدیریت
 • اقدامات پیشگیرانه و اقدامات اصلاحی
 • مدیریت مالی و مدیریت ریسک
 • مدیریت منابع انسانی
 • مدیریت ارتباط (داخلی / خارجی)
 • تخصیص منابع
 • ممیزی داخلی

برای اخذ فوری iso 29990 از این همین صفحه اقدام نمایید.

ویژگی های ایزو ۲۹۹۹۰

ارائه نمودن خدمات با کیفیت آموزشی به مشتریان

ایجاد مزیت‌های رقابتی در بازار و صادرات

دریافت نمودن گواهینامه بین المللی معتبر با کد رجیسترینگ

سطح کیفیت خدمات آموزشی

رشد ایجاد احساس اعتماد و اطمینان خاطر در مشتریان

بهبود سیستم مدیریت کارا

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *