اخذ ایزو برای رشد مراکز بیمه

ایزو امکان مدیریت بهینه منابع انسانی، دارایی‌ها و خدمت‌رسانی را در صنعت بیمه را فراهم میکند


صنعت بیمه فعالیتی خدماتی است که در آن انواع گوناگونی از قراردادهای بیمه بین افراد حقیقی و حقوقی و بیمه‌گزاران منعقد می‌شوند. این قراردادها راه حلی از پیش تعیین شده برای جبران خسارت‌ها و کمک به بیمه‌گزار در صورت بروز وقایع پیش‌بینی نشده مانند: بیماری، زلزله، آتش‌سوزی و تصادف ارائه می‌دهند. استانداردسازی در این صنعت به‌معنای مدیریت بهینه منابع انسانی، دارایی‌ها و خدمت‌رسانی مناسب به بیمه‌گزاران است. در این مطلب با تاثیر ایزو بر رشد مراکز بیمه آشنا می‌شویم.

ارتباط ماهیتی بیمه و استانداردهای ایزو

بیمه در معنای کلی یعنی جبران صدمات مالی و خسارت به دارایی‌ها و تامین مخارج درمانی در مواقع بروز خطرات و مشکلات. از سوی دیگر یکی از اهداف اساسی انواع استانداردهای ایزو، کاهش خطرات احتمالی در روندهای گوناگون انواع فعالیت‌های بشری از فعالیت‌های تجاری، ادارای، صنعتی، فناوری‌ها و حتی تفریح و ورزش است. بنابراین می‌توان ارتباط صنعت بیمه و روند‌های استانداردسازی را نوعی تعامل و ارتباط مکمل تعریف و تصور کرد. استانداردهای ایزو که به کاهش خطرات کمک می‌کنند، عبارتند از:

 • ایزو ۲۷۰۰۱: یک دید کلی نسبت به خطرات امنیتی از سوی افراد، فرآیندها، سیستم‌ها و عوامل خارجی ایجاد می‌کند.
 • ایزو ۲۲۳۰۱: ایجاد اطمینان در ارزیابی مداوم خطرات و پیش‌بینی آن‌ها.
 • ایزو ۱۴۰۰۱: مدیریت محیطی خطرات مرتبط با محیط زیست را شناسایی می‌کند؛ زیرا این خطرات، چالش‌های قابل توجهی برای انواع تجارت ایجاد می‌کند.
 • ایزو ۴۵۰۰۱: برای پیش‌بینی، ارزیابی و کنترل خطرات بهداشت و ایمنی در محیط‌های کاری.

آیا می‌دانستید ایزو می‌تواند حق بیمه را کاهش دهد؟

بسیاری از انواع بیمه‌ها برای محافظت از شما در برابر خطرات روزمره در شرکت‌ها، کسب‌وکارها و صنایع صادر می‌شوند. خطرات ناشی از اشتباهات فردی، اختلال در عملکرد دستگاه‌ها، تصادفات، سرقت و خسارت‌ها. دریافت گواهی‌نامه‌های ISO توسط این کسب‌وکارها به این معنا است که آن‌ها می‌توانند خطرات را شناسایی و از وقوع آن‌ها تا حد بالایی پیشگیری کنند.

بر این اساس دریافت گواهی‌نامه‌های ISO توسط کسب‌وکارها و سازمان به‌معنای کاهش زیاد خطرات و ضررهای مالی و جانی در این نهادها است. بنابراین در بسیاری از کشورهای دنیا، حق بیمه شرکت‌ها و سازمان‌هایی که گواهینامه‌های ایزو را دریافت کرده‌اند، از دیگر شرکت‌ها و سازمان‌ها کمتر است.

ابعاد تاثیر ایزو بر رشد مراکز بیمه

تاثیر بیمه بر رشد مراکز بیمه دارای ابعاد گوناگونی است. این ابعاد مبتنی بر فرآیندها و مواردی است که هر استاندارد ایزو در صنعت بیمه بر آن تمرکز دارد. برای مثال ایزو ۹۰۰۱ بر کیفیت خدمات ارائه شده در مراکز بیمه تمرکز دارد؛ ایزو ۲۷۰۰۱ امنیت اطلاعات دریافت شده از مشتریان را تضمین می‌کند؛ و ایزو ۱۰۰۰۴ رضایت‌مندی مشتریان را اصل قرار می‌دهد. تمامی این استانداردها موجب بازاریابی بهتر و بهره‌وری بیشتر در روندهای بیمه می‌شوند.

انواع استانداردهای مرتبط با صنعت بیمه

از آنجا که شرکت‌های بیمه از نظر دسته‌بندی در گروه شرکت‌های خدماتی قرار می‌گیرند بنابراین این شرکت‌ها می‌توانند از استانداردهای ایزو مختص شرکت‌های خدماتی و راهکارهای این استانداردها استفاده کنند. برخی از این استانداردها را با هم مرور می‌کنیم.

ایزو ۹۰۰۱

ایزو ۹۰۰۱ یک استاندارد بین‌المللی برای مدیریت کیفیت است و رویکرد فرآیندهای آن برای شرکت‌های بیمه که رویکردی ساختاریافته در انجام امور تجاری خود دارند، ایده آل است. ایزو ۹۰۰۱ چارچوبی را ارائه می‌دهد که شامل آموزش، حسابرسی و اندازه‌گیری عملکرد برای اطمینان از دریافت بهترین خدمات ممکن توسط مشتریان است. برخی از مزایای اجرای استاندارد ایزو ۹۰۰۱ عبارتند از:

 • افزایش رضایت بیمه‌گزاران
 • افزایش درآمد شرکت‌های بیمه
 • بهره‌وری بهبود یافته
 • تجارت بین‌المللی بهبود یافته
 • اعتبار بیشتر برای برند بیمه

ایزو ۲۷۰۰۱

ایزو ۲۷۰۰۱ یک استاندارد بین‌المللی در زمینه امنیت اطلاعات است. این استاندارد به‌سرعت در حال تبدیل شدن به یکی از الزامات کسب‌وکارهایی است که داده‌های مشتریان خود را ذخیره یا پردازش می‌کنند. رویکرد اساسی این استاندارد کاهش ریسک تجاری برای دارایی‌های اطلاعاتی مراکز بیمه است. این اطلاعات، شامل: داده های شخصی و داده های تجاری است. برخی از مزایای دریافت گواهی‌نامه استاندارد ایزو ۲۷۰۰۱ عبارتند از:

 • مدیریت خطرات امنیت اطلاعات
 • تعهد به ایمن نگه داشتن داده های بیمه‌گزاران
 • مطابقت با قوانین، مقررات و آیین‌نامه‌های بیمه
 • بهبود تاب‌آوری سازمانی

ایزو ۲۷۱۰۲

ایزو ۲۷۱۰۲ یک استاندارد نسبتا جوان در زمینه مدیریت امنیت اطلاعات در بخش بیمه سایبری است. نخستین ویرایش این استاندارد در سال ۲۰۱۹ ارائه شد و با گسترش روزافزون خطرات سایبری و تعریف قراردادهای بیمه سایبری در کشورها و نظام‌های بیمه در سراسر دنیا، به‌زودی بیش از پیش مورد توجه قرار خواهد گرفت. برخی راهکارها و موارد مهم در این بیمه عبارتند از:

 • استفاده از سیستم امنیت اطلاعات در شرکت‌ها و سازمان‌های بیمه‌گر
 • به اشتراک‌گذاری داده‌ها بین بیمه‌گزار و شرکت بیمه برای حمایت از فعالیت‌های نظارت و مطالبه
 • رواج بیمه سایبری برای کمک به مدیریت تاثیر حوادث سایبری

استانداردهای دیگر

از جمله استانداردهای دیگر مورد نیاز و مرتبط با فعالیت‌های صنعت بیمه می‌توان به این موارد اشاره کرد: استاندارد ایزو ۱۰۰۰۴ (سیستم رضایت‌مندی مشتریان)، استاندارد ایزو ۱۰۰۰۲ (سیستم رسیدگی به شکایت‌های مشتریان)، استاندارد ایزو ۱۰۶۶۸ (سیستم ارزش‌گذاری برند) و استاندارد ایزو ۲۲۳۰۱ (سیستم مدیریت تداوم کسب‌وکار).

دریافت بهترین استانداردهای صنعت بیمه با ایزوکیا

شرکت ایزوکیا یکی از شرکت‌های تخصصی فعال در زمینه مشاوره و اخذ ایزو ارزان متناسب با نیازها و فرآیندهای انواع کسب‌وکار و سازمان‌ها و شرکت‌ها است. اگر مایل به آشنایی با انواع استانداردهای ایزو موارد تحت پوشش و راهکارهای آن‌ها هستید می‌توانید با کارشناسان استاندارد در شرکت ایزو تماس بگیرید و از آن‌ها راهنمایی بخواهید و یا از مطالب آگاهی‌رسان در سایت ایزوکیا بهره بگیرید.

شرکت ایزوکیا این توانایی را دارد که با دانش و تسلط کامل بر روندهای اخذ استانداردهای ایزو استاندارد مناسب و دلخواه شما را برای شرکت بیمه یا هرنوع فعالیت تولیدی و خدماتی دیگر، دریافت کند. ما استانداردهای مورد نظر شما را با کمترین قیمت، در کمترین زمان به شما ارائه می‌دهیم و این استانداردها قابلیت استعلام دارند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *