رشد شرکت های پتروشیمی با ایزو

با تاثیر ایزو بر رشد شرکت های پتروشیمی آشنا می‌شویم.


صنعت پتروشیمی یکی از مهم‌ترین ارکان صنعت نفت است که نقشی ویژه در افزایش تولید ناخالص ملی دارد. شرکت‌های پتروشیمی با ایجاد امکانات فرآوری تولید مشتقات نفتی، موجب ارزش افزوده اقتصادی، ثروت‌آفرینی و اشتغال‌زایی می‌شوند. صنایع پتروشیمی از جمله پیشرفته‌ترین صنایع دنیا با پیچیده‌ترین تجهیزات و روندها هستند؛ به‌همین دلیل استانداردسازی روندها و تجهیزات در این صنایع بسیار اهمیت دارد. در این مطلب با ابعاد تاثیر ایزو بر رشد شرکت های پتروشیمی انواع استانداردهای مرتبط با این صنعت آشنا می‌شویم.

تاثیر ایزو بر رشد

ابعاد تاثیر ایزو بر رشد شرکت های پتروشیمی

به‌طور کلی استانداردهای بین‌المللی ایزو مرتبط با صنعت پتروشیمی مجموعه‌ای از راهکارها، روش‌ها، معیارها و پیشنهادها هستند که بهینه‌سازی مدیریت، نظارت، ارزیابی و اصلاح روندها را در شرکت‌های این صنایع ممکن می‌سازند. این استانداردها حاوی ۳ گروه از مدارک، اطلاعات و اسناد هستند که عبارتند از: استانداردها، کدها و اسپک‌ها.

استانداردها “چگونگی” انجام برخی عملکردها را توضیح می‌دهند. این “چگونگی” برآمده از تجارب شرکت‌های بزرگ ملی و بین‌المللی فعال در صنعت پتروشیمی و دانش سازمان‌های پژوهشی و سازمان‌های ملی، قاره‌ای و جهانی استاندارد است. رعایت این استانداردها اختیاری است و مزایای بسیاری دارد. ما میتوانیم در اخذ ایزو ارزان به شما کمک کنیم تا با کمترین هزینه ایزو مورد نظر خود را در زمینه شغلی خود دریافت کنید و تاثیر ایزو بر رشد شرکت های پتروشیمی را خواهید دید.

کدها مدارک استانداردی هستند که یا وجهه قانونی دارند و یا توافق‌های مندرج در قراردادهای تجاری، باعث الزام در رعایت آن‌ها می‌شود. اسپِک‌ها نیز خلاصه‌ای از استانداردهای مرتبط با صنعت پتروشیمی به‌همراه توصیف تجارب یک شرکت فعال در همان زمینه هستند. برخی از ابعاد تاثیر ایزو بر رشد شرکت های پتروشیمی عبارتند از:

 • پیشگیری از خطرات، حوادث و ضررهای مالی و جانی
 • افزایش اعتبار ملی و بین‌المللی برندهای فعال در صنعت پتروشیمی
 • رعایت ملاحظات زیست‌محیطی
 • بازاریابی در عرصه بین‌المللی و ورود به بازارهای جدید جهانی
 • افزایش بهره‌وری در زمینه نیروهای کار و مصرف انرژی
 • بهینه‌سازی روندهای طراحی، توسعه و تولید
 • استانداردسازی تجهیزات و تولیدات

تاثیر ایزو بر رشد شرکت های پتروشیمی

انواع استانداردهای ایزو مرتبط با صنعت پتروشیمی

برای درک بهتر تاثیر ایزو بر رشد شرکت های پتروشیمی باید با انواع استانداردهای مرتبط با صنعت پتروشیمی آشنا باشیم. دلیل این امر، تنوع این استانداردها و حوزه‌ها و روندهایی است که هریک از این استانداردها آن‌ها را پوشش می‌دهند. همچنین براساس تنوع حوزه‌های مورد پوشش، مزایای مختلفی را می‌توان برای هرکدام از آن‌ها تعریف و توصیف کرد. با انواع این استانداردها آشنا می‌شویم. شما میتوانید ایزو IAF را در هر زمینه شغلی که هستید به راحتی از ایزوکیا دریافت کنید.

ایزو ۲۹۰۰۰

استاندارد ایزو ۲۹۰۰۰ با عنوان استاندارد بخش مشاوره سیستم مدیریت کیفیت برای صنایع نفت، گاز و پتروشیمی، این سیستم را برای طراحی، توسعه، تولید، نصب و خدمات در صنایع مورد نظر تعریف می‌کند. این استاندارد حاصل همکاری مستقیم سازمان ایزو و صنعت نفت و گاز بین‌المللی به رهبری موسسه نفت آمریکا (API) توسعه یافته است. تاثیر ایزو بر رشد شرکت های پتروشیمی و تمرکز این استاندارد بر روی زنجیره تامین است. برخی از مزایای این استاندارد برای شرکت‌های پتروشیمی عبارتند از:

 • پیش‌گیری از نقص و کاهش تغییرات و ضایعات برای شرکت‌های ارائه دهنده خدمات به صنایع نفت، گاز و پتروشیمی
 • ثبات جهانی و اطمینان بیشتر در کیفیت عرضه کالا و خدمات ارائه کنندگان
 • ایجاد برنامه‌ها و شرایط وفادارسازی مشتریان
 • ارائه نتایج ملموس عملیاتی مانند: درآمد و سهم بازار
 • پاسخ انعطاف‌پذیر و سریع به فرصت‌های بازار
 • تزاربندی فرآیندهایی که بهترین نتایج می‌انجامند
 • ایجاد مزیت رقابتی از طریق بهبود قابلیت‌های سازمانی
 • توانایی ایجاد ارزش برای سازمان و تامین کنندگان آن

ایزو ۲۹۰۰۱

عنوان استاندارد ایزو ۲۹۰۰۱ عبارت است از: «استاندارد صنایع نفت، پتروشیمی و گاز طبیعی _ سیستم‌های مدیریت کیفیت _ الزامات مربوط به سازمان‌های عرضه محصولات و خدمات پتروشیمی». این سند الزامات سیستم مدیریت کیفیت را برای سازمان‌های عرضه‌کننده کالا و خدمات برای صنایع نفت، پتروشیمی و گاز طبیعی تعریف می‌کند.

تاثیر ایزو بر رشد شرکت های پتروشیمی : ایزو ۲۹۰۰۱ یک سند مکمل برای استاندارد ایزو ۹۰۰۱ ویرایش سال ۲۰۱۵ است. این استاندارد حاوی الزامات، راهنمایی‌ها و پیشنهادهایی اضافی برای مدیریت خطرات و فرصت‌ها است؛ ایزو ۲۹۰۰۱ همچنین چارچوبی برای همسان‌سازی الزامات با استانداردهای مکمل دیگر در این صنایع ایجاد می‌کند. گروه هدف این استاندارد عبارتند از:

 • تولیدکنندگان مواد و محصولات نفت، گاز و پتروشیمی
 • تولیدکنندگان تجهیزات صنایع نفت، گاز و پتروشیمی
 • ارائه‌دهندگان خدمات به صنایع مورد نظر
 • خریداران مواد اولیه، تجهیزات و خدمات از صنایع نفت، گاز و پتروشیمی
 • سازمان‌هایی که می‌توانند از این استاندارد برای ارزیابی و صدور گواهی‌نامه استفاده کنند

ایزو ۲۹۰۰۱ الزاماتی معین دارد و با نظارت مستمر باعث می‌شود شرکت‌های پتروشیمی، محصولاتی تولید کنند که مورد رضایت مشتریان باشد و مقررات بهبود مستمر در تولید آن‌ها رعایت شده باشد. همچنین خطرات احتمالی ناشی از استفاده تولیدات این صنایع در صنایع دیگر و برای مصرف کنندگان توسط این استاندارد، شناسایی، پیش‌بینی و مدیریت می‌شود. ایزوکیا میتواند در مسیر اخذ گواهینامه ایزو کمک بسیار زیادی به شما بکند.

ایزو ۲۰۸۱۵

ایزو ۲۰۸۱۵ با عنوان “سیستم مدیریت اطمینان و اطمینان تولید در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی”، مفهوم اطمینان تولید را در این حوزه‌ها تعریف می‌کند: سیستم‌ها و عملیات‌های مرتبط با حفاری اکتشافی، بهره‌برداری، فرآوری و حمل‌ونقل منابع در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی.

تضمین تولید در این استاندارد نه فقط تولید هیدروکربن‌ها و مشتقات نفتی بلکه فعالیت‌های مرتبط مانند: حفاری، نصب خطوط لوله انتقال و حفاری و مداخلات زیر دریا را نیز پوشش می‌دهد. برخی از مزایای استاندارد ایزو ۲۰۸۱۵ عبارتند از:

 • برنامه‌ریزی و اجرای فن‌آوری‌ تضمین تولید
 • استفاده از داده‌های حاصل از روش قابلیت اطمینان و نگهداری
 • توسعه فن‌آوری، طراحی و بهبود عملیاتی مبتنی بر قابلیت اطمینان
 • مدیریت تضمین تولید برای عواید اقتصادی مطلوب
 • در نظر گرفتن استانداردهای بهداشت، ایمنی، محیط‌زیست و کیفیت

ایزو ۱۳۷۰۶

استاندارد ایزو ۱۳۷۰۶ الزامات و توصیه‌هایی را برای طراحی، مواد اولیه، ساخت، بازرسی، آزمایش، آماده‌سازی برای حمل و نصب مبدل‌های حرارتی خنک شونده با هوا برای استفاده در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی ارائه می‌دهد. این استاندارد در مبدل‌های حرارتی هوا-خنک با مخازن افقی قابل استفاده است؛ اما مفاهیم اساسی آن برای مبدل‌های دیگر به‌کار می‌رود و شما تاثیر ایزو بر رشد شرکت های پتروشیمی را حس خواهید کرد.

تاثیر ایزو بر شرکت های پتروشیمی

اخذ استانداردهای برتر ایزو با ایزو کیا

در این مطلب با ابعاد گوناگون تاثیر ایزو بر رشد شرکت های پتروشیمی و شرکت‌های زنجیره تامین آن‌ها آشنا شدیم. اگر تمایل به دریافت آخرین ویرایش از هریک از استانداردهای ایزو مرتبط با صنعت و کسب‌وکار تولیدی خود هستید، ایزوکیا همراه شماست.

ایزوکیا راه حل‌های گوناگون کسب اعتبار ملی و بین‌المللی را برای برند شما با اخذ گواهینامه‌ ایزو بین المللی فراهم کرده است. تمامی استانداردهای اخذ شده توسط این شرکت، دارای کد رجیستری و قابل استعلام هستند. با ایزوکیا توسعه و رشدی بی‌نظیر را در سازمان و شرکت خود تجربه خواهید کرد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *