تاثیر ایزو بر رشد مراکز خدماتی : امروزه مراکز خدماتی بیشترین سهم را در بازارهای تجاری دارند، و یکی از بخش‌های عمده اقتصادی در هر کشور را تشکیل می‌دهند. مراکز خدماتی مانند مراکز درمانی، مراکز آموزشی و دانشگاهی، شرکت‌های بیمه، رستوران‌ها، مراکز پستی و مراکز فعال در حوزه‌ی حمل و نقل، باید خدماتی را به مشتریان ارائه بدهند که مطابق با استاندار‌های ایزو (ISO) باشند و در این صورت است که بیشترین میزان خرسندی مشتریان را به همراه خواهند داشت.

به‌طور مثال داشتن ایزو برای سازمان‌های فعال در بخش حمل و نقل جاده‌ای، استاندارد ISO39001، از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. این نوع ایزو برای کمک‌رسانی به سازمان‌ها طراحی شده است، و منجر به کاهش میزان تصادفات، خطر فوت و جراحت شدید و غیر‌قابل جبران ناشی از تصادفات ترافیکی می‌شود. همراه ایزوکیا باشید، تا از تاثیر ایزو بر رشد مراکز خدماتی صحبت کنیم.

انواع ایزو مراکز خدماتی

در سال‌های اخیر با توجه به بیشتر شدن حجم نیاز‌ها و خدماتی که مشتریان نیازمند آن هستند، اهمیت دریافت ایزو برای ارائه خدمات بهتر به مشتری، بیشتر از قبل شده است. در ادامه انواع ایزو برای مراکز خدماتی را به شما معرفی می‌کنیم.

ایزو ۹۰۰۱

ایزو ۹۰۰۱ یک استاندارد بین‌المللی شناخته شده برای راه‌اندازی، اجرا و حفظ سیستم مدیریت کیفیت برای هر سازمان است. این ایزو به‌عنوان پایه‌ای برای اطمینان از رضایت مشتری و بهبود خدمات، به‌رسمیت شناخته می‌شود، و به‌همین علت، بسیاری از مراکز و شرکت‌ها این ایزو را به‌عنوان حداقل الزام برای یک سازمان به‌عنوان تامین کننده می‌دانند.

ایزو ۱۰۰۰۴

این ایزو جهت رضایت‌مندی بیشتر مشتریان طراحی شده است، و مشتریان را در خصوص طرح، برنامه‌ریزی و نحوه اجرا راهنمایی می‌کند. هم‌چنین ایزو ۱۰۰۰۴ از طریق طبقه‌بندی نیازهای مشتریان، باعث حرکت مراکز به‌سمت مشتری‌مداری می‌شوند. این ایزو جهت بهره‌مندی مجموعه‌ها صرف نظر از حوزه کاری و نوع محصول  شکل گرفته است، و بیشتر قواعد آن جهت افزایش رضایت مشتری از مجموعه می‌باشد.

استاندارد ایزو ۱۰۰۰۴ مفاد یک قرارداد، نوع پیمان‌ها و قوانین مراکز و شرکت‌ها را تغییر نمی‌دهد، و صرفا آن‌ها را در جهت رضایت مشتری، راهنمایی و سوق می‌دهد. اخذ ایزو ۱۰۰۰۴ به این مفهوم است که سازمان یا شرکت مربوطه یک توافق بین‌المللی را پذیرفته است، و هرگونه اندازه‌گیری و سنجش رضایت مشتری را قبول کرده است. گواهینامه سنجش رضایت مشتری باعث افزایش اعتبار یک مرکز خدماتی و یا یک سازمان خواهد شد. ایزوکیا به شما در مسیر اخذ گواهینامه ایزو تا اخرین لحظه کمک کرده و همراه شما خواهد بود.

ایزو ۱۰۰۰۲

این استاندارد، برای طراحی یک سیستم اثربخش و مناسب برای رسیدگی به شکایات مشتریان در تمامی مراکز خدماتی، سازمان‌های تجاری و غیر‌تجاری درنظر گرفته شده است. هدف این استاندارد کمک‌رسانی به مشتریان و کلیه طرف‌های قرارداد می‌باشد. مراکز خدماتی زمانی که شکایتی را از طرف مشتری دریافت می‌کنند، می‌توانند از این فرصت‌ برای بهبود کیفیت محصولات و خدمات خود استفده کنند. اگر فرآیند رسیدگی به شکایات مشتریان به‌درستی انجام شود، میزان اعتبار و شهرت سازمان یا مرکز خدماتی بیشتر خواهد شد.

ایزو ۱۰۶۶۸

این استاندارد به ارزش برند توجه می‌کند. تشریح شفاف روش‌های اجرایی و روش‌هایی برای اندازه‌گیری میزان ارزش یک نام تجاری از پایه‌های ایزو ۱۰۶۶۸ است. یک برند از نام، اصطلاحات، نشان، آرم تشکیل شده است، که محصولات، خدمات و اشخاص حقیقی و حقوقی را معرفی می‌کند. حق مالکیت و محافظت از برند، اندازه بازار و تاثیر برند، از نمونه‌ راهنمایی‌های این ایزو هستند.

ایزو ۲۲۳۰۱

ایزو ۲۲۳۰۱، سیستم مدیریت تداوم کسب‌وکار، نخستین استانداردی است که با ساختار جدید استانداردهای مدیریتی ایزو تدوین‌شده است. درک آسان‌تر و سازگاری با سایر سیستم‌های مدیریتی از تاثیرات این استاندار بین‌المللی است. قوانین تعریف‌شده در این ایزو عمومی هستند، و در همه‌ی مراکز خدماتی و سازمان‌ها صرف‌نظر از اندازه و نوع فعالیت‌های آن‌ها کاربرد دارند.

ایزو ۲۷۰۰۱

ایزو ۲۷۰۰۱ تنها استاندارد بین‌المللی است که الزامات مورد نیاز سیستم مدیریت امنیت اطلاعات را مشخص، و انتخاب کنترل امنیتی مناسب را تضمین می‌کند. این استاندارد به سازمان کمک می‌کند اطلاعات خود را محافظت کند و اعتماد مشتریان را جلب کند. ایزو ۲۷۰۰۱ برای تهیه، پیاده‌سازی، نحوه اجرا، نوع نظارت، شرایط بررسی و ارتقا سیستم مدیریت امنیت اطلاعات به‌صورت پروسه‌ای عمل می‌کند.

مزایای داشتن ایزو برای مراکز خدماتی

مراکز خدماتی به‌دلیل ارتباط مستقیم با مشتریان باید همواره استاندارهای لازم را را برای ارائه‌ی یک خدمت مناسب رعایت کنند. این استانداردها مزایای زیادی را برای مراکز خدماتی به ارمغان می‌آورند که در زیر به تعدادی از آن‌ها اشاره می‌کنیم.

 • شفافیت در تولیدات، محصولات و خدمات با تعیین شاخص‌های موثر بر آن
 • ایجاد اعتماد برای مشتریان
 • جلوگیری از دوباره‌کاری، به‌دلیل اینکه فرآیندها تعریف شده‌اند
 • تعهد در کاهش هزینه‌های خدماتی
 • تعهد مدیران مراکز و سازمان‌ها به مشتریان
 • ایجاد توان رقابتی با سایر رقبا در راستای توسعه تولیدات و خدمات
 • تعهد به مصرف‌کننده و تامین خواسته‌های آن‌ها با اندازه‌گیری رضایت مشتریان
 • سازمان‌ها باید به افراد در استفاده و توسعه از توانایی‌های خود یاری برسانند.
 • افزایش بهره‌وری و مزیت رقابتی
 • مشخص نمودن مسئولیت‌ها در سراسر سازمان
 • بهینه نمودن فرآیند‌ها
 • بهبود ارتباط با کارکنان و مشتریان
 • فراهم نمودن سیستم ارزیابی جهت بهبود مستمر
 • فرصت‌های بازاریابی و ورود به بازارهای جدید
 • کاهش هزینه
 • افزایش سود‌آوری

ایزوکیا متخصص در صدور ایزو

در این مطلب از تاثیر ایزو بر رشد مراکز خدماتی، انواع ایزو برای مراکز خدماتی و تاثیرات مثبت آن بر روی خدمت و یا محصولی که شما ارائه می‌دهید برای اخذ ایزو ارزان میتوانید به صفحه اصلی وبسایت مراجعه کنید. را برای شما عزیران بازگو کردیم. رعایت این استانداردها منجر به افزایش کیفیت خدمات سازمان شما می‌شود. برای اخذ این ایزوها شما به یک مشاور باتجربه در این حوزه نیاز دارید، که بتواند در کوتاه‌ترین زمان ممکن این استانداردها را برای مراکز خدماتی شما کسب کند. ایزوکیا با سال‌ها تجربه در این حوزه بهترین گزینه برای کسب و کار شما خواهد بود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *