رشد چشمگیر مراکز پزشکی بعد از دریافت ایزو

حس اعتماد بیشتر یکی از تاثیرات مثبت اخذ ایزو در سازمان‌ها


سازمان بین المللی ایزو (ISO)در ماه فوریه سال ۱۹۴۷ میلادی تاسیس شد و در حال حاضر از کمیته‌های استانداردسازی بیش از ۱۳۰ کشور کوچک و بزرگ، صنعتی و درحال توسعه تشکیل شده است. هدف و وظیفه اصلی این سازمان، اشاعه استاندارد و ارتباط آن با نحوه خدمات بین المللی محصولات و خدمات و بهبود آن در محدوده بازرگانی و حمایت از تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان است. از این جهت اخذ ایزو برای هر کسب و کاری موجب به وجود آمدن امتیازاتی خواهد شد که نمی‌توان از آنها چشم پوشی کرد. در این مطلب از سایت ایزوکیا قصد داریم تا در مورد تاثیر ایزو بر رشد مراکز پزشکی صحبت کنیم، پس حتما ما را تا انتها دنبال کنید.

 

ایزو مربوط به مراکز پزشکی و آزمایشگاه‌ها

همانطور که می‌دانید برای اکثر کسب و کارها اعم از خدماتی و یا تولیدی انواع و اقسام ایزو در نظر گرفته شده است که بسته به نوع فعالیت هر صنفی به آنها داده می‌شود. اما در این مطلب که مختص بررسی تاثیر ایزو بر رشد مراکز پزشکی و آزمایشگاه‌ها است، ابتدا با چندی از ایزوهای مهمی که هر یک از مراکز پزشکی باید در جهت اخذ آنها اقدام کنند، آشنا شویم.

ایزو ۱۵۱۸۹ و ایزو IWA1 دو نمونه از مهم‌ترین ایزوهایی هستند که داشتن آنها تاثیرات مثبتی در نحوه اداره کردن و خدمات‌دهی مراکز پزشکی خواهند گذاشت. هرچند اخذ ایزوهایی مانند ۹۰۰۱:۲۰۱۵ و ۱۰۰۰۲:۲۰۱۸ و ۱۰۰۰۴:۲۰۱۸ هم به مدیران چنین مراکزی پیشنهاد می‌شود. در ادامه به شرح هر یک از این ایزوها و تاثیر آنها بر رشد مراکز پزشکی و آزمایشگاه‌ها خواهیم پرداخت.

ایزو IWA1

ایزو IWA1 به مراکز درمانی کمک می‌کند تا سیستم مدیریت کیفیت بر مبنای ایزو ۹۰۰۱ را متانسب با شرایط و خصوصیات این گونه مراکز پیاده سازی کنند. تمامیِ سازمان‌ها و مراکز مرتبط با خدمات بهداشتی و درمانی که در زمینه ارائه خدمات و محصولات بهداشتی و درمانی فعالیت دارند که شامل مراکز آموزشی و پژوهشی، بیمارستان‌ها، آزمایشگاه‌ها، ادارات و مراکز نظارتی و سایر سازمان‌های مرتبط می‌شوند.

ایزو IWA1 جهت برآورده کردن الزامات سیستم مدیریت کیفیت در مراکز درمانی به وجود آمده است و در واقع این استاندارد، رهنمودهای بسیار کاربردی جهت دستیابی به کیفیت بالا در مراکز پزشکی و درمانی ارائه می‌دهد.

تاثیر گواهینامه IWA1 بر رشد مراکز پزشکی از چند جهت حائز اهمیت است که در ادامه به چندی از آنها اشاره کرده‌ایم:

 • ایجاد اعتماد بیشتر در مشتری
 • دسترسی به ابزاری برای ارزش‌گذاری کیفیت با رویکرد تخصصی
 • بهبود فرایندها با هدف افزایش ارزش افزوده برای سازمان‌ها
 • بهبود مستمر و مدیریت کیفیت در خدمات بهداشتی و درمانی
 • بهبود نگرش سیستماتیک به مدیریت کیفیت در مراکز پزشکی، آزمایشگاه‌ها و بیمارستان‌ها
 • بهبود تصویر سازمان (مرکز درمانی) در سطح جامعه

اگر بخواهیم تمامیِ تاثیرات مثبت اخذ ایزو بر رشد مراکز پزشکی را در این مطلب بیاوریم حوصله‌ای برای شما باقی نخواهد ماند، لذا سعی کردیم تنها چندی از مهم‌ترین آنها را بازگو کنیم. به عنوان کلام پایانی در مورد اهمیت اخذ ایزو و گواهینامه باید گفت که مفهوم کلی IWA1 این است که سازمان مربوطه طی قبول یک توافق بین المللی، مفاد آن را قبول کرده است و باید – طی این توافق – تمامی اصول مدیریت یکپارچه و ایزو ۹۰۰۱ مورد بررسی قرار بگیرند. طی اخذ گواهینامه ایزو تمامیِ فرآیندهای تولیدمواد دارویی مورد تحلیل و بازرسی قرار می‌گیرند و ریسک احتمالی سلامت ارگان‌های درمانی زیر نظرسازمان سلامت جهانی برطرف خواهد شد.

ایزو ۱۵۱۸۹

ایزوها نه تنها برای مراکز بهداشتی بلکه همانطور که گفتیم مربوط به همه سازمان‌ها از جمله آزمایشگاه‌ها می‌شوند. ایزو ۱۵۱۸۹ به نوعی به استاندارد آزمایشگاه‌های پزشکی مرتبط است که قصد داریم تاثیر این ایزو بر رشد آزمایشگاه ها را بررسی کنیم.

این ایزو که بر مبنای دو استاندارد ایزو ۹۰۰۱ و ایزو ۱۷۰۲۵ نگاشته شده است، برای ایجاد و تکوین سیستم مدیریت کیفیت و ارزیابی صلاحیت خود کاربرد دارد و همچنین به وسیله نهادهای تایید صلاحیت در رد یا تایید صلاحیت آزمایشگاه‌های پزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تاثیر ایزو بر رشد مراکز پزشکی که در اینجا آزمایشگاه‌های درمانی مد نظر ما است، از چند جهت قابل توجه است. برای مثال در اجرای استاندارد ۱۵۱۸۹ به صراحت اعلام شده است که با توجه به ارائه خدمات آزمایشگاهی پزشکی در حفظ رضایت و سلامت بیماران و یا کسانی که به هر طریق با این سیستم سر وکار دارند امری اجتناب ناپذیر است، پس پرسنل هر بخش مسئولیت استفاده از این استانداردها را به صورت تخصصی در جهت رفع نیازهای تمامی بیماران دارند.

تاثیر ایزو ۱۵۱۸۹ بر رشد اقتصادی مراکز پزشکی نیز بسیار قابل توجه است، در ادامه به برخی از مزایای دریافت گواهینماه ایزو ۱۵۱۸۹ اشاره می‌کنیم:

 • ایجاد محیط آزمایشگاهی پویا و منظم
 • اخذ گواهینامه بین المللی با کد رجیستری
 • جهانی شدن و ایجاد مزیت رقابتی
 • رعایت الزامات کیفی در آزمایشگاه‌های پزشکی
 • کاهش ریسک خطرهای ناشی از اشتباهات آزمایشگاهی
 • ایجاد احساس اطمینان خاطر بیشتر در مشتریان

استاندارد ایزو ۱۳۴۸۵

یکی دیگر از ایزوهایی که هر یک مراکز پزشکی باید برای اخذ آن تلاش کنند، ایزو  ۱۳۴۸۵ است. این ایزو به طور خاص در حوزه وسایل پزشکی تعریف شده است. اهمیت عملیاتی سازی استاندارد ۱۳۴۸۵ در تضمین ایمنی و اثر بخشی محصول به اندازه قابل توجه است.

تاثیر ایزو بر رشد مراکز پزشکی را با ایزوکیا تجربه کنید

مرکز ایزوکیا، متخصص در زمینه اخذ گواهینامه ایزو فوری و  گواهینامه‌های بین المللی با کمترین هزینه در کوتاه‌ترین زمان ممکن است. این موسسه به خوبی از تاثیر ایزو بر رشد مراکز پزشکی آگاه است و از این جهت برای مدیران و صاحبان چنین مراکزی امتیازات ویژه‌ای در نظر گرفته است.

برای دریافت مشاوره رایگان در کلیه زمینه‌های اخذ ایزو و گواهینامه‌های بین المللی و همچنین اجرای ممیزی استاندارد در محیط کار می‌توانید از طریق راه‌های ارتباطی با ایزوکیا تماس حاصل فرمایید.

 

 

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *