دریافت گواهی ایزو استاندارد

دریافت گواهی ایزو استاندارد برای شرکت های صنعتی


ایزو ( ISO ) یا سازمان استاندارد بین المللی مرکزی است که یکی از معتبرترین گواهینامه‌های در این زمینه را صادر می‌کند. در واقع صنایع تولیدی در هر حوزه‌ای با دریافت گواهینامه ایزو استاندارد اجازه ورود به بازار جهانی را دارند؛ زیرا با این مدرک می‌توانند اثبات کنند که محصولاتشان کاملا مطابق با قوانین کشورهی مختلف است. همچنین دریافت این مدرک علاوه بر هموار کردن مسیر صادرات برای شرکت‌ها امتیازات بزرگ دیگری نیز دارد. در ادامه این مطلب قصد داریم تاثیر ایزو بر رشد شرکت‌های صنعتی را بررسی کرده و انواع ایزو و نکات دریافت آن را به شما معرفی کنیم.

بررسی مزایای دریافت گواهینامه ایزو

شرکت‌های صنعتی مانند کارخانه‌های تولید خودرو، لوازم خانگی، تجهیزات الکترونیکی و صنعتی همگلی سعی دارند که محصولاتی مطابق با استانداردهای روز تولید کنند. گواهی استاندارد ایزو به چنین صنایعی کمک می‌کند که بتوانند وضعیت تولیدات خود را برای رسیدن به چنین هدف مهمی بسنجند. همچنین دریافت گواهینامه‌های ایزو مزایای دیگری برای کارخانه‌های تولیدی و صنعتی دارد که به مرور زمان اهمیت خود را نشان می‌دهد. اخذ ایزو در هر زمینه ای به شما کمک فراوانی خواهید کرد.

افزایش راندمان کاری شرکت‌های صنعتی

کارخانه‌ها برای دریافت گواهینامه ایزو باید از اصول خاصی پیروی نمایند. به همین دلیل یکی از اصلی‌ترین موارد تاثیر ایزو بر رشد شرکت‌های صنعتی افزایش راندمان کاری است. این شرکت‌ها با رعایت اصول جهانی در تولید محصولاتشان می‌توانند به حداکثر بهره‌وری برسند. همچنین با بالا رفتن راندمان تولید و استفاده از حداکثر توان، قطعا کارخانه با رشد درآمد و کیفیت مواجه شد. در واقع همین هدفمند شدند مسیر رشد کارخانه است که یک مجموعه صنعتی را به چنین امتیاز بزرگی می‌رساند.

تاثیر مستقیم روی کیفیت کار

از دیگر مزایای مهم تاثیر مستقیمی است که روی کیفیت تولیدات یک کارخانه صنعتی می‌گذارد. همانطور که در بخش قبلی مطلب گفته شد، کارخانه‌های برای اخذ گواهینامه ایزو باید از فیلترهای خاصی عبور کنند. به طور کلی بیشتر این فیلترها به تولیدات کارخانه مربوط هستند، یعنی برای دریافت این گواهی تولیدات یا خط تولید باید دارای ویژگی‌ها یا همان استانداردهای جهانی باشد. بدیهی است که با وجود چنین بهبودهای در تولید محصول کیفیت تولیدات کارخانه به شکل قابل توجهی افزایش خواهد. همچنین این ویژگی می‌تواند روی میزان فروش در بازارهای جهانی نیز تاثیر مثبتی بگذارد.

تاثیر ایزو بر رشد شرکت‌های صنعتی

کمک به کنترل هزینه‌ها

با بهینه شدن خط تولید و محصولات مجتمع‌های صنعتی میزان تولید ضایعات کاهش خواهد یافت. در شرایط اقتصادی کنونی که کارخانه‌ها با وضعیت بدی مشغول به ادامه فعالیت هستند، چنین اتفاقی می‌تواند به شدت مفید باشد؛ زیرا جلوی ایجاد هزینه‌های اضافی به طور کلی گرفته می‌شود. به همین دلیل کنترل هزینه‌ها را می‌توان جزو دیگر عوامل مهم تاثیر ایزو بر رشد شرکت‌های صنعتی دانست. همچنین گواهینامه‌های مخصوصی برای کنترل مصرف انرژی هزینه‌های تولید را کاهش داد.

چگونگی تاثیر ایزو بر رشد شرکت‌های صنعتی

در این بخش از مطلب قصد داریم به شما بگوییم که دریافت گواهینامه ایزو چگونه روی رشد شرکت‌های صنعتی تاثیر می‌گذارد. به طور کلی می‌توان گفت که ایزو برای رشد شرکت‌ها طراحی شده است. یعنی با بهبود شرایط در ابعاد مختلف کمک می‌کند که یک شرکت صنعتی یا تولیدی جایگاه بهتری کسب کند. همچنین گواهینامه ایزو به تنهایی موجب اعتبار بخشیدن به یک برند یا کارخانه صنعتی می‌شود. بلکه گواهینامه مخصوصی با نام ایزو ۱۰۶۶۸ برای ارزش گذاری برند وجود دارد. شما میتوانید از ایزو کیا ایزو IAF را به راحتی دریافت نمیایید.


تصور کنید که محصولات یک کارخانه صنعتی در ایران از فروش بسیار بالایی برخوردار است. اما تولیدات همین کارخانه در سایر کشورهای دنیا فروش چندان بالایی نخواهد داشت. گواهینامه ایزو در چنین شرایطی می‌تواند محصولات یک کارخانه را برای ورود به بازار جهانی آماده کند. با انجام این کار کیفیت تولیدات به شکل قابل توجهی افزایش یافته و با استانداردهای فعلی کشورهای دیگر تطابق پیدا خواهد کرد. همچنین بدیهی است که در چنین شرایطی محصول می‌تواند فروش بسیار بهتری داشته باشد.
کمک برای ورود به بازار جهانی

رشد شرکت‌های صنعتی با دریافت ایزو

هموار شدن مسیر دریافت استانداردهای متنوع

دریافت گواهینامه ایزو تنها برای صادرات کالا کافی نیست، بلکه تاثیر ایزو بر رشد شرکت‌های صنعتی شامل ابعاد دیگری نیز می‌شود. برای مثل محصولاتی که قرار است در بازار کشورهای اروپایی عرضه شوند، باید گواهینامه CE داشته باشند. قطعا در صورتی که یک کارخانه تولیدی دارای گواهینامه‌های ایزو در قسمت‌های مختلف خود باشد، با شرایط بهتری می‌تواند چنین گواهی معتبری را بگیرد. همچنین این شرایط برای دریافت سایر تاییدیه‌ها از سازمان‌های جهانی برقرار خواهد بود.

انواع گواهینامه ایزو

شما هم قطعا نام ایزو ۹۰۰۱ یا ۲۰۰۱ را در تبلیغات محصولات کارخانه‌های مختلف شنیده‌اید و شاید نمی‌دانید معنای این اعداد چیست. سازمان استاندارد جهانی یا همان ایزو گواهینامه‌های خود را با این کدها دسته بندی می‌کند. همچنین این سازمان معتبر به بخش‌های مختلف یک کارخانه صنعتی گواهینامه مربوطه را می‌دهد. در این بخش از مطلب قصد داریم تا شما را با انواع گواهینامه ایزو و تاثیر آن روی بخش‌های مختلف را بررسی کنیم که به شرح زیر است:

  • ایزو IMS که برای مدیریت یکپارچه است و تنها به صنایع دارای این سیستم مدیریتی داده می‌شود
  • گواهی HSE مربوط به ایمنی و مسائل مربوط به محیط است، کارخانه‌هایی که به نکات ایمنی و حفظ محیط زیست توجه کنند این گواهی را دریافت خواهند کرد
  • ایزو ۵۰۰۱ که استاندارد مربوط به مصرف بهینه انرژی می‌باشد
  • ایزو ۹۰۰۱ مربوط به کنترل کیفیت بوده و یکی از مهم‌ترین عوامل تاثیر ایزو بر رشد شرکت‌های صنعتی است

دریافت ایزو استاندارد برای شرکت های صنعتی

نکات مهم در اخذ گواهینامه ایزو

اول از همه باید بدانید که اخذ گواهینامه ایزو پروسه زمان بری است، اما نباید دریافت آن از حالت عادی زمان بیشتری ببرد. همچنین توصیه می‌کنیم که برای دریافت گواهینامه ایزو از افراد حرفه‌ای کمک بگیرید تا هرچه سریع‌تر به امتیازهای تاثیر ایزو بر رشد شرکت‌های صنعتی برسید.

ایزوکیا، بهترین راه برای رسیدن به گواهینامه ایزو

ایزوکیا به شما کمک می‌کند تا با چند کلیک به مزایا و عوامل تاثیر ایزو بر رشد شرکت‌های صنعتی برسید. با کمک مشاورین ما مراحل دریافت گواهینامه ایزو صنایع مختلف با نهایت سرعت انجام خواهد شد. همچنین در ابتدا و شروع کار می‌توانید از مشاوره رایگان سایت ایزوکیا بهره‌مند شوید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *